LMK - Vsetín

Čína dobývá valašskou oblohu - Ventus 2bx

titul-kopie Jedná se o polomaketu známého německého vysokovýkonného větroně od firmy CMPro v provedení motorový větroň. Sice mezi polomaketami vysokovýkonných větroňů na našem modelářském letišti patří spíš mezi ty menší, hloubka křídla a tloušťka profilu je velmi malá, přesto všechno létá stabilně a nezáludně.

Recenze na tento model nebyly příliš příznivé a hloubka jeho křídla (u kořene pouhých 15cm) a velikost výškovky byla kritizována a někteří modeláři tvrdili že Ventus 2bx prostě nepoletí. My jsme na tomto modelu nedělali žádné úpravy kromě uřezání čumáku kvůli elektrifikaci a zalétán byl hned na druhý pokus, hned co jsme odstranili rušení a prasklé táhlo výškovky. Kromě toho že se model musí držet na rychlosti a do zatáček přidávat směrovku je jeho ovládání naprosto jednoduché. Model má vysokou klouzavost ,ale není tak obrovská ,aby se s tímto větroněm nedalo přistát na standardním modelářském letišti a navíc je model vybaven aerodynamickými brzdami které usnadňují přistání na kratších letištích a na svahu. Dokonce má zatahovací podvozek ,který se bohužel na našem hrbolatém travnatém letišti moc nevyužije. V mém případě je model poháněn elektromotorem Turnigy o výkonu necelých čtyř set watů se sklopnou vrtulí Graupner CAMGEAR Prop 11×8“ a Ventusu energie rozhodně nechybí, pohonná baterie je tříčlánek Li-poly s kapacitou 4000 mAh. Model je osazen šesti micro-servy HS-81, na směrovku a podvozek s kovovými převody, na doporučení výrobce. I přes malé rozměry a nevelké výchylky výškovky je její účinnost naprosto dostačující a i ostatní kormidla jsou účinná v celém rozsahu rychlostí tohoto větroně. Trup je laminátový s překližkovými výztuhami, křídlo je konstrukční s tuhým balzovým potahem na konci opatřené maketovými winglety.

1-kopie 2-kopie 3-kopie
4-kopie 5-kopie 6-kopie
7-kopie 8-kopie 9-kopie
Technické parametry
Rozpětí: 2600mm
Délka: 1190mm
Plocha křídla: 29dm2
Hmotnost (elektra): 1800–2100g
Profil: HX 83-Nase 3
Ovládané funkce: S,V,K,M,B,P

««« Předchozí text: RC Paragliding - III. díl Následující text: Soutěž historických modelů letadel v Opavě - Holasovicích »»»

David Příhoda | 19. 07. 2009 11.00 | Letadla | Trvalink | Tisk... | 1325x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
[1] Ventus
AloisO mejl 19. 11. 2009 12.57

Kde by bylo možné vidět Ventuse v letu?

[2] Ventus
David 20. 11. 2009 19.25

Na našem klubovém letišti v Janové. Většinou s ním létáme v neděli, sice jsme už skoro měsíc nelétali ,ale doufám že na sněhu mu to bude taky slušet (takže i přes zimu).

[3] Ventus
Adam Krytinář mejl web 26. 11. 2009 09.46
Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.