LMK - Vsetín

Kulomet Spandau LMG 08/15 ("ĎÁBLŮV ŠTĚTEC")

spandau_uvodni_zmensenina Kulomet Spandau LMG 08/15 („ĎÁBLŮV ŠTĚTEC“) byl používán na letadlech v období World War I ( nebo-li období 1. světové války ). Výrábí ho firma AVIPRINT – Radim Fronc Zlín. Tento kulomet navrhl a zhotovil náš kolega modelář „Onkel“ Zdeněk Klimeš (LMK Vsetín). Jak už jsem zmiňoval těmito kulomety byly vybavena tyto letadla.: Fokkery Dr.I, E III, D VII, Pfalzy, Albatrosy, atd.:… Tento kulomet je zhotoven jako pravá maketa v měřítku 1:8. Vodou chlazený kulomet MG 8 zkonstruoval americký vynálezce Hiram Maxim. Pro účely německého letectva byl olehčen – vodní chlazení bylo vypuštěno a plášť byl nahrazen perforovaným plechem dobře odvádějící teplo. Spoušť tohoto kulometu byla přemístěna na řídící páku letounu. Vyráběl se v továrně ve Spandau a označení měl.: Spandau LMG 08/15. Zkratka LMG znamená Luft Maschine Gewehr. Doslova by překlad tohoto německého názvu byl (Vzduch stroj zbraň) volně můžeme přeložit, jako „vzdušná zbraň“.

Poprvé byl vyzkoušen někdy kolem let 1915 na letounu Albatros D I. Později spolu s vynálezcem A. Fokkera umožňujícím synchronizaci střelby s otáčející se vrtulí stal standartně montován jako zbraň na všechna německá letadla.

Specifikace kulometu:
Hmotnost: 13 kg
Ráže: 7,92 mm
Délka hlavně: 720 mm
Úsťová rychlost střely: 900 m/s
Kadence: cca.: 450 střel/min

Byl také nazýván jako „ĎÁBLŮV ŠTĚTEC“ jak už jste si mohli všimnout výšše. Bylo to podle čar svíticího střeliva, které kreslilo po obloze.

spandau_002_zmensenina spandau_003_zmensenina

Tento kulomět je krásný výrobek ať už jen tak do vytrýny, nebo ozdobou (doplněk) krásné makety v podobném či shodném měřítku.

spandau_006_zmensenina spandau_010_zmensenina
spandau_011_zmensenina

Fotky a další zpracování naleznete v pokračování textu zde.

Stavebnice obsahuje:

Tělo kulometu a ústí hlavně odlité z polyuretanu, hlaveň je vyrobena z duralové trubky o průměru 2mm. Ostatní díly včetně včetně hledí a nitkové mušky ve formě kovového leptu tloušťky asi cca.: 0,16mm. Sestavení kulometu je velmi jednoduché – nepočítame-li čas k barevnému provedení trvá sestavení pouhých pár minut.


Dále je ke stavebnici přidán návod formy A5 s návodem, který obsahuje názorné obrázky s postupem. Oba díly těla jde slepit „vteřinovým“ kyanoakrylátovým lepidlem. V těle musí být vyvrtán otvor o průměru 2mm. Do tohoto otvoru je vsazena a následně vlepena hlaveň. Plášť kulometu je dobré navinout na určitou kulatinu o průměru cca.: 9,5mm a po délce spájet malým množstvím cínu. Opravdu stačí jen nejmenší množství (asi cca.: 1kapka cínu) na celou montáž! Samozřejme, že by šlo použít i „vteřinové“ kyanoakrylátové lepidlo, avšak cín dle mého názoru vypadá více maketověji.


Na obou koncích pláště jsou zesílení, jedno s oválnými otvory, druhé s kruhovými. Ty lze rovněž připájet popř.: přilepit. Pozor durhý obrázek vpravo nahoře je orientován opačně než všechny ostatní – ústím hlavně doleva.


Z leptu opatrně vyříznout čela pláště a zakápnout je cínem. Pak už jen zbývá přilepit „vteřinovým“ kyanoakrylátovým lepidlem plášť k tělu a přilepit plastové vyústění hlavně a další drobné doplňky včetně mířidel. Hotový kulomet lze zavěsit na tenký drát (opatrně) a nastříkat popř.: nabarvit. Nejlepší použití barvy je asi HUMBROL Metallic 27 004 Gun Metal, lze použít i Humbrol 53, nebo Agama 32 Me. Avšak z vlastní zkušenosti jsou dle mého názoru barvy Humbrol na „špičkové“ úrovni. Hmotnost nastříkaného kulometu činí asi cca.: 6g. 

Kulomet je dokonalá „strojařská“ práce a i model je „jako živý“. Stavebnici lze zakoupit na stránkách AVIPRINTU.

spandau_009_zmensenina spandau_008_zmensenina
spandau_007_zmensenina
spandau_005_zmensenina spandau_004_zmensenina
spandau_012_zmensenina
spandau_skutecny_zmensenina

««« Předchozí text: Schůze 9.8.2009 Následující text: Sobotní polétání v hale »»»

Adam Krytinář | 13. 02. 2009 17.54 | Akce | Trvalink | Tisk... | 3766x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.