LMK - Vsetín

ASK-21EP

Sice recenze na modely nepíšu a moc si vyráběné letadla ani nekupuji, a asi se chvíli žádný zase nekoupím.

Při „pravidelné“ obchůzce modelářského krámu mi padl do oka větroň ASK-21EP od Jamary se zatahovacím motorem. Cena příjemná, na krabici a při zběžné prohlídce vše vypadalo slibně.

01102013209-kopie

První nakouknutí do krabice taky nedopadlo špatně, díly hezky čistě vylisované z elaporu, žádné viditelné odvzdušnění formy (jako například u EasyStara, kde jsem tím byl hodně šokován!), prozatím vše fajn.

První drobný zádrhel nastal u pokusu nacpat do letadla 2200mAh 3S lipolku. V návodu a na krabici je sice psáno 1300mAh/3S, ale vzhledem k rozpětí přes dva metry a momentálně chybějící lipol vhodné velikosti jsem se rozhodl pro ověřené a oblíbené 2,2Ah lipoly. Nakonec se do letadla vešly, tedy až po vybourání desky pro serva a jejich umístění na „přepážku“ z elaporu. Práce na 10min a při použití doporučeného aku by nebylo potřeba tuto operaci dělat. (ovšem věc dovážení je druhá, s 2,2Ah jsem přesně v těžišti :-) ).

Problémy se začaly rojit s prvním pokusem o pohnutí s bowdeny ocasních ploch. Směrovka by ještě šla, ale výškovka tragédie. Při prosvícení jsem zjistil šílenost – bowden už v tak úzké směrovce je ohnut do tvaru S a to hodně prudce. Došlo k tomu čemu jsem se chtěl vyhnout – řezání do nového éra. Kýlovku jsem v místě dělící roviny rozřízl, teda spíše rozlouskl, ono to zase tak dobře nedrží a adheze „gumy“ kterou je to lepené není úplně největší objev pod sluncem. Nicméně, bowden jsem narovnal a směrovku opět slepil, účel to splnilo.

Dalším nemilým překvapením byla spojka křídla – 5cm do trupu, no snad to půjde, uhlíkovou trubku co jsem si k tomu koupil hold do vzepětí v trupu neohnu, snad to vydrží. Co se týká pevnosti křídla, tragédie, je to gumové, ale možná konstruktéři v Jamaře se drželi pořekadla „co pruží, to drží“ zde to platí asi tak milionkrát. Zítra si spěchám koupit uhlíkové pásnice a křídlo zpevnit.

Zasouvací pylon je super věc, ale musí fungovat. Zatažení a vytažení je možné jen při skokové změně – přepínač. Režim pomalého chodu, který jsem nakonec na rádiu napípal je mi k ničemu, při plynulém vysunutí/zasunutí motor zůstane vždy kus před koncovou polohou. Zastavení vrtule ve správném okamžiku je řešeno vysunutím čepu do vrtulového disku. No, asi to bude fungovat…, snad…

Motorově to vypadá nadějně, motor s 7" vrtulí typu APC točí hezky a zvuk je fajn. Regl (nejspíše 20A) s velkým chladičem poměrně hřeje, ale to je nejspíše způsobeno velkým zatížením BEC při stálém testování vysunutí/zasunutí.

Křídla jsou kapitola sama o sobě, sice už jednou zmíněné, ale k tomu jaká je to trágedie, zmiňuji ještě jednou. Jak jde vidět na foto, přestože je po celém rozpětí laminátová trubka, je průhyb „úžasný“. Na foto je letadlo naloženo na let, podle výrobce s 1300mAh aku 700g, takže u mě 800g. Statické zatížení křídla letadlem to zvládne, co ve vzduchu uvidíme snad brzo. Nejhůře co hodnotím je naprostá nedoléhavost křídel k trupu, mezera 2mm není problém…

Co říct závěrem? za málo peněz ještě méně muziky, ale třeba to letové výkony vynahradí. Už jen při pohledu na letadlo bych ho nedoporučoval začátečníkům.

Ale abych jen nepomlouval, tak pár pochval, potěší zejména hladký povrch, ale také průhledná kabinka, nebo pět (5!) koleček na letadle.

Letu zdar!

Erik Solař.

««« Předchozí text: Větroně nad Vsetínem Následující text: Zavírání nebe ve Valašských Kloboukách 2013 »»»

Erik Solař | 01. 10. 2013 23.34 | Letadla | Trvalink | Tisk... | 1015x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.