LMK - Vsetín

Wasp V4-jak to vidí "heli-lajk" a "heli-samouk"

wasp

Není tomu tak dávno co jsem okusil v tělocvičně řídit dvourotorový vrtulník EasyCopter V3. Nějak se mi tato činnost zalíbila a tak jsem se jal prozkoumávat internet co je k mání. Má představa byla skoro jasná,když už vrtulník,tak s pořádným ovládáním,po několika rozhovorech se zkušeným kolegou a několika kamarády padla volba na vrtulník Wasp V4 od fi. SkyArtec. Cena přijatelná,parametry vynikající.

pár technických info: kovová mechanika hlavního rotoru,střídavý motor (4900ot/V) 18A regulátor,900mAh 3S baterie,gyro,CCPM řízení,náhon vyrovnávacího rotoru pomocí ozubeného řemínku.

Wasp V4-video!!!

V sobotu klepe kolega s poměrně malou krabicí že přišel dáreček,nedočkavostí jsme se jaly otevírat krabici. V pečlivě zabalené krabici nás vyhlížel sestavený a nahrubo seřízený vrtulník,baterie nabíječka a balancér. Ještě ten den se vydávám nedaleko Vsetína za kolegou Dušanem o pomoc s vrtulníkem aby jsme ho uvedli do letu schopného stavu. Zabralo nám to asi dvě hodiny,tato doba byla věnována programování vysílače a zkoumání samotné heliny. Závěr byl jednoznačný,za slušné peníze poměrně slušný vrtulník. Ještě v ten den vrtulník absolvoval zalétávací let. Při prvním pokusu o start moc věcí nenapovídalo tomu že vrtulník poletí,nechtěl se zvednout,nakonec jsme přišli problému " na zoubek". Zakopaný pes byl v nízkých otáčkách motoru tím i rotoru,stačilo naprogramovat vyšší a vrtulník se vydal do vzduchu.

První letový projev nebyl zrovna kladný,kolega byl chováním vrtulníku překvapen,spíše negativně,je zvyklý na svého velkého vrtulníka (1,5m).

První poskoky jsem uskutečnil v sobotu večer před domem na novém,ještě hladkém asfaltu. No žádá sláva,lety probíhaly stylem tři vteřiny zabojovat a přibít zpátky na matičku zemi.

Čím víc přibývalo letů,tím se lety prodlužovaly,když jsem se dostal na 15vteřin byl jsem blahem bez sebe.

Po asi 15 letech jsem byl schopný vrtulník udržet ve vzduchu kolem 30 vteřin.

Po asi 20 letech nemám problém vrtulník udržet ve vzduchu,zkouším pomalé rozlety,brzdění,boční přesuny,prozatím jen ocasem k sobě,mám strach z otočení do polohy „čumákem ke mně“ kterou neznám a mám z ní strach jelikož jednou se tak vrtulník nechtěně natočil a katastrofa byla jen tak tak odvrácena.

Opět jsem se dostal po kratší přestávce asi čtyř dnů čekání na náhradní díly k létání. Ještě před letem jsem doma v teple dotáhl všechny šroubky na rotorové hlavě,80% z nich bylo povolených a hlava měla vůle. Ovšem co se dělo při prvním letu po dotažení jsem nechápal. Vrtulník byl jako vyměněný,reakce okamžité i na minimální výchylky,celé ovládání se přesnilo.

Předem musím upozornit že průměrně mám cca tři osmiminutové lety denně !!! Toť mé prozatímní zkušenosti z hlediska letových vlastností. Mechanické provedení je pro začátečníka přijatelné,nejslabší částí je zadek vrtulníku,ať již se jedná o ovládání ocasního rotoru,tak o SOP vrtulníku,která je odstříknuta z termoplastu (ABS) a je velmi pružná. Nelenil jsem a nakreslil a následně napsal CNC kód pro frézku a vyrobil identickou SOP ale z 1,5mm tlustého skelného laminátu.

Jediné závady které se staly používáním a neuměním létání byly jen dvě. Ta první byla ohlá ocasní trubka,jednoduchá oprava která spočívala v narovnání trubky „v ruce“ a druhá horší byl prasklý náhon jednoho vyrovnávacího listu,objednal jsem nový díl ale nakonec zvítězila zvědavost a díl jsem spravil (zalepení ocelové výztuhy stávající z 0,5mm tlustého ocelového drátu.

Předem doporučuji tréninkový kříž slepit a nějak lépe přidělat k vrtulníku,já jej mám připevněn pomocí stahovacích pásků,tato varianta není nejlepší.

Tak a už je to snad vše co jsem chtěl říct :-) jsem spokojený uživatel který se učí nové létající potvoře :-) tak snad už jen to LETU ZDAR a heli zvlášť !!!

Kopie – DSC00740 Kopie – DSC00742 Kopie – DSC00743
Kopie – wasp v4 (1 Kopie – wasp v4 (8 Kopie – wasp v4 (9
44 55

No tak zase jsem chvilku nelítal a je to znát,tentokrát jsem neletěl 10dnů,jelikož jsem spravoval,vylepšoval a čekal na lepší počasí,už se snažím lítat bez kříže,ve vzduchu je to lepší,ale při zemi mám strach,pořád jej jaksi nedokážu udžet čenichem ke mně,dneska jsem aspoň sletoval další baterku do vrtulníku,takže už to není jeden,nýbrž dva osmi minutové lety,ta stará baterka už začíná odcházet. při té příležitosti jsem vyměnil i konektory,použil jsem „standartní“ konektory-samec-samice o průměru 2,3mm. Asi bude chtít za chvíli vyměnit hlavní převodové kolo,jelikož dostává při havárkách zabrat,listy už originál nemám,momentálně lítám s listy na Wasp V3,rozměrově stejné,ale těžší-vrtulník je stabilnější. No taky bych měl asi udělat novou osku co nese listy (ta příčná) je trošku ohlá,ale asi to nepůjde vyrovnat.

Vzhledem k výměně konektorů se projevila jedna milá vlastnost. Jelikož jsem použil dutinky o průměru 2,3mm tak se zvýšila plocha dotyku a jelikož se proud přenáší povrchem,klesl přechodový odpor a jasně lze poznat že hlavní rotor má mnohem vyšší otáčky.

11 33 22
44 55 66

Tak další poznatky z létání na sebe nedali dlouho čekat. Jelikož teď venku nepanuje zrovna přívětivé počasí,tak nechodím lítat tak často. Dostávám se tak dvakrát týdně (sice už mám dvoje baterky). Musím ale chodit létat už jinam,jelikož viset už umím a musím se učit lítat na rychlosti,zkoušet zastavat helinu na co nejmenším prostoru atd. To se už na křižovatce před barákem nedá. Je potěšující že jsem delší dobu nic nerozbil,to samozřejmě těší i mou peněženku,ikdyž ono to nebylo tak kruté. Prozatím jen listy hlavního rotoru (150kč) listy vyrovnávacího rotoru (150kč) a držák listů vyrovnávacího rotoru (150kč) takže suma sumárum jsem někde na 450kč. No ještě to bude chtít vyměnit oběžné kolo,jelikož pár zubů chybí a helina nějak moc „řve“

Wasp V4-video!!!

kw002 kw003 kw004

V poslední době se zase umoudřilo počasí a mohl jsem chodit trénovat. Létat s vrtulníkem na rychlosti což zahrnuje průlety,osmičky,nebo jen kruhy,jsem už docela úspěšně zvládl. Jak to tak bývá,zase jsem předběhl tréningový plán a začal zkoušet „akrobatické“ obraty. Prozatím jsem jen vyzkoušel pirulety,které jsou bez problému, a ještě jsem riskl a zkoušel souvrat,souvrat jako prvek nečiní vrtulníku žádný problém,ale po vylétnutí z něj má gyro plné ruce práce a nezvládá ji. Po prudčím vylétnutí se vrtulník nejspíše vlivem zpomalení hlavního rotoru spomalí i ocasní a gyro nestíhá rychle reagovat a vrtulník udržet v rovině,možná bych to spíše přikládal na vinu pomalejšímu servu. Sice vypadně efektivně souvrat zakončený piruetou,ale pro pilota je to nepříjemné.

Tak jsem opět trošku vylepšoval vosu,nejnovější vylepšení je nastavení regulátoru na governor mód,v tomto módu se regulátor snaží udrřžet na motoru pořád ty samé otáčky. V governor módu jedu na 90% otáček. Výše zmiňovaný problém o rotaci po vylétnutí ze souvratu se tímto vyřešil.

Nedalo mi to a na popud kolegy jsem se dal do měření. Wasp vyvine přes 650g vztlaku na rotoru a to při 95% otáček,motor je už velmi přetěžován a za minutu je teplo na plášti určitě přes 60°. Toto měření jsem prováděl na dvouramené páce podobající se svým tvarem písmenu „L“ jako odečítací zařízení byla použita obyčejná mechanická váha. Bližší konstrukce jde vidět na přiložených fotografiích. Určitě se někdo bude divit jaktože je vztlak naměřený rovný tomu co je ve skutečnosti,je to tím,že páka má obě ramena stejně dlouhá. Další otázka bude určitě směřovat ke konstrukci,proč jsem jednoduše vrtulník nepřipevnil na desku a tu následně nepoložil na váhu. Tato varianta byla už skoro ve výrobě,ale zavčasu jsem si uvědomil,že vrtulník letí díky tomu že „odtláčí“ vzduch od rotoru směrem dolu,pokud bych umístil desku těsně pod vrtuník tak by tato deska veškerou sílu,kterou je vrtulník nadzvedáván vyrušila. Je to jako byste chtěli pohánět plachetnici ventilátorem na palubě,kterým byste foukali do plachet.

Kopie – DSC00823 *** Měřící aparatura Kopie – DSC00824 *** Připevněný vrtulník Kopie – DSC00825 *** odečítací zařízení

Dneska jsem se dostal konečně na letiště v dobu,kdy bylo možno lítat s Vosou,konečně větší prostor než na plácku kousek od bydliště. Vrtulník mně i přihlížející udivil jakou dokáže vyvinout rychlost v dopředném letu,odhaduji ji na 10–15m/s.

««« Předchozí text: Modelářská výstava Následující text: Silvestrovské polétání 2008 »»»

Erik Solař | 06. 11. 2008 21.02 | Vrtulníky | Trvalink | Tisk... | 4966x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
[1] Taky na něj čekám
Standa mejl 19. 11. 2008 06.44

Ahoj, taky čekám až mi příjde WASPík , zatím jen poletuju s dvourotorem, a už mě to moc nebere. S RC všeho druhu už lítám mrtě let ale na vrtulníky jsem koukal vždy nějak s nedůverou, až ten dvourotor to nějak změnil.

[2]
Erik Solař 19. 11. 2008 18.43

No já jsem byl lítat v tělocvičně se známým. Já měl dva Ultimate různé velikosti a on právě dvourotoráka,mněl jsem to pučené chvilku,prvně jsem zkoušel jak to vysí a pak jsem začal lítat osmičky a nadchlo mně to,za tři dny byl Wasp obědnaný,ale připrav se na to že ti to vůbec nepude :-D

[3]
Standa mejl web 19. 11. 2008 19.42

Jo jasně měl jsem chvíli v ruce kamarádova Honey Bee 2 a bylo to psycho, ale už se na to těším. Ten dvourotor je moc hodnej, a línej jako mrcha. Já jsem zvyklej ze svahu na brutální rychlosti… Ale pro nás zimou skončila sezona a tady se mužu vyřádit.

[4]
Erik Solař 21. 11. 2008 23.17

no polovina vsetínského klubu přechází plynule z jedno sezóny do druhé,nějak se neřeší zimní pauza,jelikož většinou ji neděláme.

No Waspa je malá neposedna „mrcha“ ale má ji rád.

Teď si to pořídil další kolega z klubu.

[5] Už je můj
Standa mejl web 02. 12. 2008 20.23

No tak mi dnes Waspík v3 6ch. taky došel, no jsem trochu v shocku. Je to fakt malá mrcha. No zatím řšším jak přidělat ten treninkový kříž k podvozku . :-)

[6]
Erik Solař 03. 12. 2008 13.51

Nazdar,my jsme na tom s kologou maturovali asi hodinu a stejně jsme na to nepřišli,já to mám přidělané elektrikářskýma stahovacíma páskama,ale není to nejlepší varianta,občas to zklouzne,ale zase to jde rychle přidělat/oddělat. Jinak naprosto vyhovuje PVC páska (izolačka) když jsem viděl tu krabici zabalenou,tak jsem si říkal že to ještě není tak hrozné,ale když jsem to otevřel,taky jsem se hodně divil :-D je to zatraceně malé a mrštné :-D

no nic,idu si dát jeden tréningový let.

[7]
Standa mejl web 03. 12. 2008 19.41

Jo taky nakonec vyhrály ty stahovací pásky. Kupodivu to jde opravdu stáhnout a zase nasatit, ale je to na knop s tím podvozkem. Proboba , kde trénuješ ? Já se budu muset vetřít někde do tělocvičny pro první pokusy o lety. Dneska jsem zkoušel na chodbě 3×3m vysení ale tak nějak jsem to vzdal, Málo místa.

[8] Prostor
Pavel Kovář ml. mejl 04. 12. 2008 23.27

Byl jsem svědkem prvních skoků a lehčího rozkladu. Hopsal s tím na asfaltové cestě před barákem.

[9]
Standa mejl web 05. 12. 2008 19.50

Dneska jsem absolvoval dva pokusy o lety a první byl dost depresivní. Lítalo to kam chtělo. No druhý byl už malinko lepší ale je to běh na dlouhou trať… Hopsání proběhlo na firemním letišti, místnost 5×10 m. No výsledek je, že jsem nic nerozbil a dosáhl jsem výškového rekordu asi půl metru… Takže hurá do dalších pokusů.

Erik Solař 05. 12. 2008 23.12

hele můsíš minimálně do půl metru,při zemi je to na „vzduchovém polštáři“ mojich asi 10 prvních letů bylo podobných-nahoru 3 vteřiny pobojovat a rychle nazem. No časem jsem zjišťoval že z 3vteřin je to třicet,potom že konečně nelítá vrtulník se mnou,ale já s vrtulníkem.

No teď jelikož lítám hlavně po tmě,tak plánuju osvětlení.

[11] WASP V3
Mašina mejl 06. 12. 2008 12.35

Zdarec, plánuju koupi tyhle bestie, než do toho pujdu mužu tě poprosit o odpovědi na pár otázek?.. Ozvy se mi prosím na maila, případně mi tam napiš prosím Skype nebo icq.. Meziřečmo pro všechny, mám zdroj na V3 6CH za 4200 korun i s poštou do 2dnu .. nový přímo od výrobce z Hong Kongu :), Případný info taky na mailu a nevím jak dlouho ta možnost bude.. Předem díky a štasný lety :P

Standa mejl web 07. 12. 2008 18.23

Paráda, tak jsem dneska zabodoval, praskl awag arm a rotorový list si lízl o boom a mám v něm pěknej ďolík. Nojo parádní lítání za 400. Jsem asi debil a depka následuje. V aerofly sim se to lítá, ale reál je reál… :-x

Standa mejl web 07. 12. 2008 18.25

No objednal jsem metal awag arm. Ten plastovej si přímo říká vo průser. Taková nicka plastová se musí zmrvit jako nic. :-(

[14] poruchy
Pavel Kovář ml. mejl 07. 12. 2008 21.05

Jsem rád že tu píšete oporuchách – a pište dál

Erik Solař 09. 12. 2008 16.38

No taky jsem byl blbej a lítal před barákem,tato fáze lze praktikovat jen v jistéím obdoní a to je to když se naučíš viset a ale ještě neumíš lítat,tak pak se vyplatí trávit čas i na malém prostoru a snažit se helinu udržet na jednom místě. No teď chodím lítat dál,kde je větší prostor-asi 50×20m(potom jde svah nahoru) lítám osmičky a snažím se zastavit vrtulník na co nejmenší prostoru. No poruchy mně prozatím vyšly asi na 300kč

A to jedny rotorové listy-ty z plastu v zimě praskly a jeden unašeč zadních listů. Teď lítám s dřevenýma listama,jsou těžší a vrtulník je stabilnější. Brzy to asi bude chtít i vyměnit hlavní oběžné kolo když se ti listy seknou (třeba o zem) a motor běží tak je z pastorku docela slušná frézička.

Jinak měl jsem ohlé jedno rameno na mechanice,ale to jsem narovnal a vesele lítám dál. Teď jsem si pořídil druhou baterku lítám už na větším prostoru a nerozbíjím.

Taky jsem měl fázi kdy jsem vrtulník ani nechtěl vidět a chtěl ho prodat,ale jak se zase začalo trošku dařit tak je líp. Jinak žádné problémy způsobené výrobcem jsem nezaznamenal.

Erik

Standa mejl web 12. 12. 2008 11.20

Včera po výměně awag arm za kovové jsem absolvoval 3 baterky s pokusy o visení a jak psal Erik, ještě nějakou baterku to dá, ale už jsem visel i 5 vteřin. Ale jasně to chce druho baterku. Ale co koupit ? Mám vybránu tuto :

Li-Pol 3čl. / 850 Ray

  • hmotnost: 68 g
  • max. vybíjecí proud: 20A
  • max. nabíjecí proud: 0,8 A

Cena včetně DPH: 549,00 Kč Je to u jino.cz pochopitelně asi koupím pořádné konektory i pro původní baterku.

Erik Solař 12. 12. 2008 14.25

No já mám Zippy z unitedhobbies 850mAh ale to budou ty co píšeš ty. Jinak výměna konektorů hodně pomohla.

Standa mejl web 16. 12. 2008 20.48

Tak jsem zase kousek dále, mám za sebou cca 12 letů a jsem schopen s vypětím sil uviset cca 20 vteřin. Tedy vrchol blaha. Ty vrtasy jsou prostě masakr… No jde to stuha ale lepším se každým letem. Ale něco je za něco, dnes jsem zjistil, že se mi odštíp kousek držáku zadní vrtulky díky přvážení v původní krabici s vysílačem. No nakřáplo se to o nypl a v letu dorazilo. No taky jsem už trochu brousil zadní vrtulku o květináč… Ale nové baterky jsou už doma a ty původní i nové a Waspík už mají nové pořádné konektory… Takže nové díly objednány a následující oprava zahrne i výměnu boomu trochu promáčknutého díky prasknutí páky mixéru. No ta už je kovová a drží. Letu zdar. tay je něco málo fotek … http://pmr.euweb.cz/wasp12.htm

Erik Solař 16. 12. 2008 20.57

Já jsem lítal i s uštíplým držákem ocasního listu. Jinak teď se budeš hodně rychle zlepšovat,já jsem dneska zase ladil vrtulník,nastavil jsem na regl governor mód a křivku plynu zvýšil na 50%-80%-85%-90%-95% ale začátečníkovi bych to nedoporučoval,je to o kus zase ostřejší.

Tak Letu Zdar!!!

Standa mejl web 18. 12. 2008 18.16

Eriku, jak programuješ ten regl, podle toho návodu k reglu na webu skyartecu ? Já zatím jen před startem min. plyn po pípu max. plyn a po dalším pípu min. plyn, pak odpípá giro a létím.

Erik Solař 18. 12. 2008 19.34

Já jsem to zkusil napíchnout na programovací kartu od reglů turnigy a ono to kupodivu jelo,touto kartou programuji regulátory : turnigy,X-power,SkyArtec,SuperSimple,ještě chci vyzkoušet jeťáka…

[22] program karta
Pavel Kovář ml. mejl 19. 12. 2008 19.32

[21] Erik Solař:no tak ona čína na nějaký vývoj nikdy moc nebyla…

Standa mejl web 28. 12. 2008 11.35

Dneska jsem se pustil do výměny držáku zadního vrtulového listu a pěkně jsem si zaoperoval, místy jsem i pitval. Zaboha nešel povolit šroub, co drží ten plastový držák vrtulky.Zkoušel jsem nahřátí šroubu koncem pistolové páječky a nic. Nakonec musely přijít na řadu štípačky a musel jsem vyštípat celý držák až k ložisku a nakonec padlo za vlast i to ložisko. Potom jsem šroub pořádně nahřál nad plamenem zapalovače a konečně šroub šel ven. Modlil jsem se abych něco neohnul nebo nezlomil. Ale je tam… Následný let prokázal, že je vše OK. Nevím čím to ty šmejdi zakápli ale byl to opravdu brutál. Po novém roce půjdu ještě do metalového upgradu hlavy co bude možné vyměnit půjde ven. Všem bláznům do vrťasů preji štastný Nový Rok s co nejméně karamboly.

Erik Solař 01. 01. 2009 13.51

Já jsem to měnil několikrát,několikrář jsem to měl rozebrané,ale nikdy jsem neměl problém s povolením jakéhokoliv šroubku na helině.

Momentálně čekám až mi přijde nová volnoběžka.

Standa mejl web 08. 01. 2009 20.33

No já momentálně posílám novou sadu LiPo RAY 850mAh na reklamaci. Po 10 cyklech jeden článek při nabíjení málem explodoval. Masakr… Už od prvních cyklů byla ta baterka nějaká divná , měkká.

Pavel Kovář ml. mejl 09. 01. 2009 14.26

Lipoly ber z číny. Za pár šupů tak seženeš mnohem kvalitnější než ty ray a nebo e-tec.

Standa mejl web 24. 01. 2009 10.37

Zase čekám, když už došly reklamované Li-Po články a po delší době jsem šel do luftu v prostorech, kde se dalo, tak mi po 5 min. celkem slušnýho lítání, zřejmě po přistání (nebylo nijak tvrdé) prasklo táho u jedné ocasní vrtulky. Je to mazec. Nejdu lítat do tý doby než bude zadní ostruha z laminátu. To co tam dává výrobce je totální shit. Včera jsem se aspoň chvíli svezl s kolegovou Lamou V3… Ale stejně zkušenosti z letu s vytuněnou kovou hlavou jsou víc než dobré, je to jinej stroj.

Erik Solař 27. 01. 2009 18.44

Tak jsem to byl po dlouhééé době zase provětrat,když mi po dvou měsících pořád nepřišla volnoběžka tak jsem to provrtal a sešrouboval,tak z toho mám sice pevnou spojku,ale zato letuschopnou…

Standa mejl web 28. 01. 2009 19.05

Já objednávám náhradní díly na www.kdosihrajenezlobi.cz achodí obratem. Já mám ale problém. Vrtulník nějakou je nějakou ninutu ovladatelný, potom se mi při visu roztočí, jako by vynechalo gyro zatím jsem neprisel na to co s tím… Jsem z toho dost vedle. Zkoušel jsem už lítat bez kříže. No není to taková hrůza ale občas si škrtnu rotorem o zem… Ale taky toho moc v poslední době nepolítám vždycky zkusím něco prověřit ale stále mi to blbne a nevím co s tím. Na simu Alerofly lítám už obstojně a pak když jdu na ostro tak je to taky znát. Ale co je s tou helinou fakt nevím…

Standa mejl web 28. 01. 2009 21.26

Taky jsem si zamodelařil. Kus kuprextitu 1,5mm a vlasová lupenková pilka 0,6mm a jelo se. Nakonec odleptat cuprum a trochu broušení a je to… http://sweb.cz/…/ostruha.jpg

Nakonec jsem asi dnes přišel na to kde je chybka s tím nekontrolovaným otáčením vrťasu. To vodítko pod stabilizátorem bylo asi moc utažený. No podlepil jsem to průhlednou páskou abych nemusel tak utahovat ten plast a bylo více místa pro táhlo od serva k vrtulce. Zřejmě táhlo drhlo sviňa… Dal jsem dva lety a je pokoj… No lety bez kříže si tolik netroufnu, navíc to bylo doma v místnosti 3×3 m. Spíš teda visy s přesuny do stran.

Standa mejl web 31. 01. 2009 13.27

No chybka s nekontolovatelný otáčrním vrťase je nejspíše na 100 procent v tom, že při poklesu napětí na baterce začne gyro blbnout. Budu muset asi pověsit regl na nějaký programátor a skouknout jak je na tom BEC napěti.

Standa mejl web 31. 01. 2009 18.17

Heureka, problem vyřešen, ubral jsem na náběhu rotorových listů a je po trablích a konečně je všechno v lati. Neskutečnej pocit vyset si v cimře 3×3m neskutečně dlouho i půl minuty… Tréninkovej kříž jsem odhodil do propadliště dějin. Nechápu jak jsem se s ním musel trápit. Jen to kurtování bylo vždy psycho.

Erik Solař 08. 02. 2009 19.57

No tréningový kříž není špatný,já ho používám při seřizování po nějaké těžší havárce,teď pro štěstí již chvíli žádná nebyla. Jinak dá se létat do větru asi 4–5m/s ,překvapilo mně jak je vrtulník stále stabilní. Rychlost zvláště po větru úchvatná :-D :-D

Standa mejl web 13. 02. 2009 20.00

Uploudnul jsem na stream video s prvních skoků bez tréninkového kříže mojeho waspíka V3. http://www.stream.cz/…0991-wasp-v3

Erik Solař 28. 02. 2009 13.16

Další krátké video z létání s Waspem V4

http://lmk.vsetin.org/…ty/waspz.wmv

[36] Nechce se mi vznest Wasp v3
Petr Kočvara mejl 15. 03. 2009 18.31

Čau mam prozbu mam ten samy problem jako ty na začatku nechce se mi vznest vrtulnik wasp V3 6chnanel koupil jsem ho z Tochcimit.cz je to cele uprgrade takže tuning dam plyn naplno a aj trim na co nejvyši otačky a nechce se mi vznest ???ty tu pišeš že jsi naprogramoval motor na vyšši otačky jenže jak??ja jsem to koupil i sradiem SKY 601 a to neni nic moc vysilačka žady digitalni displej nic tak se chcu zeptat jak naprogramuju ten motor ??musim na to mit nějakou lepši vysilačku??? Nebo čim by to mohlo byt děkuju za odpoved

Erik Solař 16. 03. 2009 07.13

My jsem s kolegou začínali někde na 50% otáček,teď lítám na 95% otáček,tvůj problém bude patrně v malém náběhu listů rotoru. Zkus vyfotit jaký mají ty listy náběh.

Čau Erik

[38] Nechce se mi vznest Wasp v3
Petr Kočvara mejl 16. 03. 2009 12.03

mam to vyfocene pošlete mi email kde vam to mužu poslat děkuji ??,takže v motoru to asi nebude teda jo??

[39] Nechce se mi vznest Wasp v3
Petr Kočvara mejl 16. 03. 2009 12.06

Nebo nešlo by se na nekdy domluvit že bych za vami zajel do vsetina a že by jste mi ho seřidil za nějakou cenu třeba nešlo by to děkuju za odpoved ja jsem naprosty začtečnik takže jak si nevim co a jak no prostě děkuju za odpoved

Erik Solař 16. 03. 2009 12.55

Fotku mi pošli na eriksolar@seznam.cz

jinak já jsem taky začátečník,je to můj první vrtulník a více méně všechny vědomosti o tom jsem získal z praxe.

[41] kde mam kupit Cykliku na Wasp v4
Petr Kočvara mejl 17. 03. 2009 12.29

kde mam kupit Cykliku na Wasp v4 koupil jsem na tochimit.cz protože jsem myslel že mam wasp v3 ale nejde mi tam dat chybi tam na jedno servro drřak připojim na to jenom 2 servra misto 3 takže potřebuju koupit cykliku na na Wasp v4 kde to kupim děkuju

Erik Solař 17. 03. 2009 18.04

nazdar mechanika na V4 se dá sehnat zde:

http://www.hobbycity.com/…viewItem.asp?…(Version2)

jinak věci se dají objednávat i přímo od výrobce:

www.skyartec.com

dají se sehnat i jednotlivé díly,na co potřebuješ novou mechaniku?

Petr Kočvara mejl 19. 03. 2009 15.22

Praskkla mi cyklika

[44] Toči se mi wasp 3
Petr Kočvara mejl 22. 03. 2009 17.58

Dobry den mam otazku jak přidam plyn tak se mi vrtulnik toči na mistě nevim proč Mam otazku nemohl by jste mi pane Eriku poslat nějake fotky zadni vrtulky a nastaveni servra jak to je děkuju za odpoved kdyby jste byl tak hodny a poslal mi to na morfik.100@seznam.cz

[45] Toči se mi wasp 3
Petr Kočvara mejl 24. 03. 2009 20.13

PRosim o radu vrtulnik se mi toči na ístě furt dokola čim to muže byt děkuju za odpoved

Pavel Kovář ml. 25. 03. 2009 10.50

Já nejsem vrtulníkář, ale nemáte nastavéný příliš nízký zisk gyra ? Wysp mána to myslím sólo kanál.

Erik Solař 25. 03. 2009 20.05

Zadní nastavení vrtulky je skoro v nule,nastavím cca na 0 a poté ve vzduchu dotrimuju na požadovanou hodnotu. Jinak gyro se ovládá v 5-tém kanálu (teda aspoň Wasp V4) já mám hodnotu nastavenou na 30% pro pohodové létání a 50% pro akrobatické létání

[48] Toči se mi wasp 3
Petr Kočvara mejl 25. 03. 2009 21.56

NO ala ja jsem omylem hnul v zadu ze servrem nevim jak to ted ma byt tak to asi neseřidim pokud nejde nenajdu fotku co?? kde je nakreslene jak to servo ma byt?

Standa 26. 03. 2009 19.30

Zase jeden, co nechce používat internet… Na foru na RCmanii je hafo odkazů na stránky vrtulníkářů. Jinak páka serva kolmu k boomu a to samý u páky vrtulky. Nastavuje se posunováním serva po boomu.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.