LMK - Vsetín

Problém s nabíječkou G.T.POWER A6

160-img-2032

Při posledním nabíjení na letišti, se vyskytl zajímavý problém s nabíječkou. Při nabíjení hlásil balancér u 1. článku 3.8V, u 2. článku 1.2V a u 3. článku 4.8V

Protože jsem potřeboval nabít LiPolky, vypnul jsem balancér a nabíjel bez něj. Doma jsem se rozhodl nabíječku kuchnout a najít závadu. Po půlhodinovém boji a zjišťování, jak ji rozebrat, se operace zdařila.

Po zběžném prozkoumání DPS se zdálo být vše v pořádku. Problém byl odhalen až po proměření jednotlivých cest na DPS konektorů balancéru. Všechny piny konektorů jsou zapojeny paralelně (takže nabíječce je jedno, jestli balancuje 2 články nebo 6), pin č.3 u konektoru 3-článku ale nebyl připojený k ostatním pinům č.3 u konektoru 4-článku a 5-článku.

160-img-2037

Přesná závada byla odhalena až po vyloupnutí všech bílých patic balancéru. Vodivá cesta mezi piny č.3 u 2-článku a 5-článku byla přepálená. První co mě napadlo bylo, že se nabíječce muselo stát něco strašného a cestou protekl větší než povolený proud. Po dalším zkoumání jsem ale přišel na pravděpodobnější příčinu.

Cesta byla odlepena od podkladu v délce asi 12mm a v jednom místě přepálená, což neodpovídá krátkodobému zahřátí, které by vzniklo při zkratu (zbytek odlepené cesty byl leskle měděný a ne opálený). Navíc na zbytku cesty byly vidět stopy po mechanickém poškození. Hlavní příčina byla v tom, že patice konektorů se dotýkaly cesty a při každém zatlačení konektoru došlo k jejímu namožení (takovýchto zasunutí má nabíječka za sebou přes 150). Tím docházelo ke zmenšování průřezu cesty, zvyšování jejího odporu a zahřívání. Jednoho krásného dne se cesta zahřála tak, že se roztavila.

160-img-2035

Oprava proběhla přiletováním drátové propojky z druhé strany DPS.

««« Předchozí text: "hajzlprkno" Následující text: Letecký den 2008 »»»

Petr Brhel | 04. 08. 2008 21.53 | Dílna | Trvalink | Tisk... | 79364x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.