LMK - Vsetín

Antonov An-2

44 Tak konečně před pár dny proběhl zálet Anduly,sice o dva a půl měsíce později než jsme předpokládali,ale přece. Po „malé“ Anduli,které v letu vypadala velmi hezky jsme se rozhodly pro větší,tentokrát o rozpětí 1,4m. (tímto bych chtěl poděkovat Jardovi Suchomelovi,který má „na svědomí“ to že jsme s Andulami začali,podle jeho plánku v RC Revue vznikla malá)

Cesta k podobě,jako má nyní byla ovšem dosti trnitá. Vůbec první krok byl se rozhoupat ke stavbě a najít vhodné podklady,nakonec jsme využili nabídnuté monografie od kolegy,ze které byl následně podle zvoleného měřítka postaven model.

Stavba začala někdy na začátku listopadu. Vše je stavěnou klasickou technologií ze smrkových nosníků,překližkových přepážek a balzového potahu. Model byl následně potažen nažehlovací fólií Solartex,která vypadá jako plátno,ovšem za cenu zvýšení hmotnosti.

Jako výbava byly použity dvě serva HS-81 (křidélka-horní křídlo) dvě HS-311 (směrovka-naháněná lankami a výškovka-servo hned pod výškovkou),dvě mikroserva Carson na vztlakové klapky (dolní křídlo+kousek horního) a jedno mikroservo „No-Name“ na pumovnici. Jako motor jsem použil ověřenou Megu RC 600/30/5 od p.Matyáše,regulátor je Jeti-Hacker 40-SB-Flyght a baterie jsou Hextronik 4100mAh -tři články. Příjmač a serva napájí čtyřčlánek „tužkových“ baterií Sannyo 600mAh – jako příjmač jsem použil Hitec HFD-08RO.

Poprve model letěl asi po třech neúspěšných pokusech o vzlet-kvůli špatně zvolené vrtuli. Jak vypadal druhý let,se můžete přesvědčit Antonov An-2

Na modelu je funkční osvětlení,které tvoří LED diody v náběžné hraně spodního křídla spolu s přistávacím reflektorem a další poziční světla v obloucích na horním křídle a bílá LED dioda v pohyblivé části směrovky. Vše je napájeno dvou článkem lipol 450mAh přes stabilizátor napětí 5V/1A a páru odporů. Přistávací reflektor se zapíná při vysunutí klapek do první,případně druhé polohy.

Letové vlastnosti jsou uspokojivé zhledem k velikosti. Model nesnáší malé,utažené zatáčky na křídle,které ji ovšem stejně vůbec nesluší. Star jsem vždy prováděl „maketový“ utrhnout to na pár metrech jsem nezkoušel,přistání je naprosto bezproblémové i bez klapek.

základní údaje
rozpětí 1380mm
hmotnost 2700g
11 22 33
55 66 77

««« Předchozí text: zelený Tony sestřelen Následující text: "hajzlprkno" »»»

Erik Solař | 21. 07. 2008 17.18 | Akce | Trvalink | Tisk... | 2190x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.